Simpele spelers kunnen zich met simpele spelregels in complexe systemen organiseren. Hans Abbink was gefascineerd door dit idee, maar hij zag dat dit binnen de informatica nog lang geen gemeengoed was. In 2000 richtte hij het bedrijf Almende op om hier onderzoek naar te doen.
Bij Almende in Rotterdam doen ze er vrij laconiek over. ‘We zijn een bedrijfje dat onderzoek doet’, klinkt het als je ernaar vraagt. In het dertienjarige bestaan heeft Almende in rond de vijfendertig Nederlandse en Europese projecten meegedraaid, zijn er ruim twintig studenten afgestudeerd of gepromoveerd op uiteenlopende onderwerpen, terwijl er ondertussen vier spin-offs zijn voortgebracht. Allemaal onder één paraplu: zelforganisatie.
‘Vóór Almende heb ik een ander bedrijf gehad, AND, wat nu staat voor Automotive Navigation Data, maar toen gewoon voor Abbink en Dekkers’, vertelt Almende-CEO en -oprichter Hans Abbink. ‘Daar hadden we de plangroep die altijd bezig was met de ontwikkelingen op de wat langere termijn, de dingen waar je niet direct klanten voor had maar waarbij je wel zag dat het die kant op gaat. Toen ik in 2000 uit AND stapte, wilde ik zoiets eigenlijk gewoon zelf opzetten. Dus het idee van Almende was van begin af aan om een soort researchclub te zijn, waarbij we onderzoek deden naar wat op dat moment het meest interesseerde, en dat was hoe dingen zichzelf organiseren en hoe je dat kan toepassen binnen de informatica. Met Peet van Tooren kon ik dat toen rustig opzetten. Die kwam ook van AND en is een beetje de technische man. We zijn verder bescheiden want we hoeven geen winst te maken, dus in die zin is het niet een gewoon bedrijf.’
