Een Delfts onderzoeksteam heeft nieuw type fotodetector ontwikkeld op basis van kwantumdots. Door de nanobolletjes in te klemmen tussen elektrodes, presteert de sensor veel beter dan eentje met een meer conventionele dunnefilmstructuur.
Omdat in kwantumdots gemakkelijk elektronen en gaten vrijkomen als er licht op valt, zijn het aantrekkelijke bouwstenen voor een fotodetector. In een dunne film gaat dit voordeel echter deels verloren, omdat defecten en andere barrières in zo‘n wanordelijke laag elektronen en gaten hinderen bij het bereiken van de elektrodes. Dat is erg jammer, want een dunne film maken van kwantumdots is nu juist lekker eenvoudig: een kwestie van een oplossing laten indrogen.
Het team onder leiding van de Delftse hoogleraar Herre van der Zant probeerde daarom een meer ordentelijke structuur te maken van de kwantumdots, zonder het principe van vloeistofdepositie overboord te kieperen. De onderzoekers positioneerden daartoe elektrodes tegenover elkaar, met slechts een paar nanometer ertussen. In deze spleet nestelen zich kwantumdots wanneer deze wordt blootgesteld aan een oplossing. Omdat de bolletjes direct contact maken met beide elektrodes, worden elektronen en gaten zeer snel en efficiënt afgevoerd.


