Opinie

Es grünt so grün…

Joost Backus
Reading time: 3 minutes

Eigenlijk is het te gek voor woorden. We gebruiken materialen, mensen en energie like there‘s no tomorrow. Metalen uit Europa, olie uit de Golfstaten, plastic uit de VS, dat wordt in de werkplaats van de wereld China verbouwd tot een nogal brakke parasol en zo verder. Dat geheel wordt dan verscheept naar Nederland waar het dan bij de Blokkers, Aldi‘s of Actions in de winkel ligt te pronken. Echte Nederlanders – altijd gevoelig voor een koopje – schaffen zo dan een lekker goedkoop zomeraccessoire met gemak aan. Het is zomer en de warmte is ondraaglijk. Maar bij het eerste bijpassende zomerbuitje knakt de veel te dunne metalen pisbakstalen parasolbuis direct dubbel. Het koopje is gewoon slecht gemaakte rotzooi. Zo wordt dan die hele troep na al die moeite hier in Nederland bij het grofvuil gezet.

Dat deze cyclus onmogelijk, onduurzaam en ondraagbaar is, weten we natuurlijk al sinds het rapport van de Club van Rome in de jaren zeventig. Maar wat doen we? Eigenlijk niet veel. Iedereen wordt steeds afhankelijker van grondstoffen en olie. En als de Chinezen, die op dit moment door de lage eurokoers voor overwerk zorgen in de Duitse Mercedes- en BMW-fabrieken, met zijn allen op westers niveau beginnen te consumeren, zullen we, vrees ik, nog versteld staan van olie- of grondstofprijzen.

We moeten natuurlijk naar een economie gestoeld op hernieuwbare grondstoffen. Hoe we dat gaan doen, is mij echter nog altijd onduidelijk. Duitsland investeert ongeveer zeventig miljard euro per jaar aan de subsidiëring van zonne-energie. En dat terwijl ook Duitsland met schulden kampt. Het is een keuze om dat zo te doen. Nederland kiest weer eens de weg van de minste weerstand door niks te doen. In Nederland wordt per jaar ongeveer dezelfde solarcapaciteit geïnstalleerd als in een korte Duitse zomerdag. Helaas is het Duitse model op die wijze ook niet duurzaam. De staatsschulden lopen op en er ontstaat een markt die eigenlijk geen markt is maar een monetair rondpompen van middelen. Want de burgers brengen die zeventig miljard op in de vorm van een elektriciteitstoeslag.

This article is exclusively available to premium members of Bits&Chips. Already a premium member? Please log in. Not yet a premium member? Become one for just €20 for the first year and enjoy all the benefits.

Login

Related content