Onderzoekers van het Technion-Israel Institute of Technology hebben fotokatalytisch systeem ontworpen dat een van de twee cruciale stappen in de splitsing van water met honderd procent efficiëntie uitvoert. Het vorige record stond op zestig procent.
De splitsing van water is in feite een optelsom van twee deelreacties. In de oxidatiestap vallen twee watermoleculen uiteen in een zuurstofmolecuul, vier waterstofionen en vier elektronen. In de reductiestap nemen de waterstofionen de elektronen op en ontstaat er waterstofgas. Deze laatste stap hebben de Israëliërs geperfectioneerd.
Hun systeem bestaat uit nanostaafjes met platina puntjes. Deze stokjes absorberen het licht dat de energie voor de splitsing verschaft, leveren de elektronen en katalyseren de chemische reactie. De honderd procent efficiëntie betekent dat vrijwel ieder geabsorbeerd foton een elektron losmaakt en elke twee elektronen een waterstofmolecuul produceren.

