Opinie

Overheid vergelijkt appels met peren

Ed Brinksma is algemeen en wetenschappelijk directeur van het Embedded Systems Institute

Reading time: 3 minutes

Het overheidsbeleid voor innovatiegericht onderzoek heeft dringend behoefte aan een langetermijnvisie. Gebrek aan heldere keuzes en middelen om de continuïteit van kansrijke ontwikkelingen veilig te stellen, veroorzaken hapsnap beslissingen en bloedarmoede bij de kennisinstellingen. Aanzienlijke kapitaalvernietiging is het gevolg, ook door de wijze waarop de toonaangevende innovatieprogramma‘s worden aanbesteed.

Neem bijvoorbeeld Smart Mix, het nieuwste subsidie-initiatief van de Nederlandse overheid voor innovatiegericht onderzoek. Op dit moment toetsen beoordelaars de eerste voorstellen op hun maatschappelijke, economische en wetenschappelijke merites. In april weten we welke zes of zeven projecten als eerste van start mogen gaan. Voor de kleine 100 miljoen euro aan subsidiegelden die beschikbaar is, hadden zich in september vorig jaar maar liefst 155 consortia met voorstellen gemeld. Het beschikbare budget werd met een factor twintig overtekend. Tegen de tijd dat het eerste Smart Mix-programma van start gaat, zijn er bakken met geld uitgegeven aan de vorming van 155 consortia, aan de productie van 155 voorlopige en zestien volledige voorstellen en aan de beoordeling en selectie. Als het aan de Nederlandse overheid ligt, worden voortaan bij alle regelingen voor innovatiegerichte samenwerking tussen bedrijfsleven en kennisinstellingen de middelen op deze manier aanbesteed.

Als Embedded Systems Instituut (Esi) zijn wij ook onderdeel van dit spektakel. Tezamen met ASML, het Devlab-consortium, NXP, Philips Research en de drie technische universiteiten hebben wij een voorstel ingediend op het gebied van betrouwbare embedded systemen. Dit voorstel behoort tot de 10 procent die de Smart Mix-commissie heeft uitgenodigd een volledig voorstel in te dienen. So far, so good voor ons consortium.

This article is exclusively available to premium members of Bits&Chips. Already a premium member? Please log in. Not yet a premium member? Become one for just €20 for the first year and enjoy all the benefits.

Login

Related content