A.B. vraagt:
Ik ben al een jaar of vijf projectmanager hardware en software bij een groot bedrijf in de medische technologie. Ik ben redelijk succesvol in deze functie: dit voorjaar heb ik voor mijn vorige project de Company Excellence Award ontvangen. Van het product rollen momenteel 50 duizend stuks per maand van de band en daarmee is het van groot belang voor het bedrijf.
Na afronding van dit project vroeg mijn manager me voor een prestigieuze klus met hoge prioriteit. Ik stapte in nadat de aftrap al enkele maanden was geweest. Op zich is dat niet zo heel erg. Ik heb in mijn carrière wel vaker met dat bijltje gehakt. Maar ik merkte al snel dat er toch een paar cruciale zaken niet goed op de rails waren gezet. Er waren in de conceptuele fase onder politieke druk verkeerde keuzes gemaakt. Naarmate het project vorderde, werd dit steeds schrijnender.
Omdat ik mijn geloof in de goede afloop heb verloren, ben ik om heen aan het kijken, binnen en buiten het bedrijf. Ik zoek een technische managementfunctie met een flinke uitdaging. Projectmanagement is ook mogelijk. Ik heb uitgebreide ervaring met en kennis van productontwikkeling, industrialisatie en projectmanagement. Daarnaast ben ik ervaren in het opbouwen en motiveren van teams, conflicthantering en onderhandelingen met alle belanghebbenden en klanten. Kunt u mij verder helpen?
De headhunter antwoordt:
Ik vind het vervelend om dit zo te zeggen, maar je laatste project biedt je geen goede referentie om een switch te maken naar een eindverantwoordelijke functie in het technisch management. Je hebt zonder meer een cv waar je trots op kunt zijn en je hebt resultaten geboekt waar je mee voor de dag kunt komen, maar ik heb grote twijfels of je klaar bent voor een volgende stap.
Natuurlijk, iedereen maakt fouten. Als je maar van je fouten leert, wordt altijd gezegd. Dat klopt ook, maar hoe lang heb je nodig om van je fouten te leren? In sommige functies hebben je fouten grote consequenties. Eigenlijk vind ik dat je bepaalde fouten op jouw niveau niet meer mag maken. Wanneer je meent dat er grote fouten zijn gemaakt bij de projectspecificatie, moet je ingrijpen. Je kunt niet blijven doormodderen en maar hopen dat alles vanzelf goed komt. Waar is je ownership?
Ik begrijp echt wel dat bij prestigeprojecten een immense druk bestaat om een project conform de wens en keuzes van het management uit te voeren. Wanneer jij echter geen geloof hebt in het project, zul je het management op de hoogte moeten stellen van je mening. Je doet dit niet bij de koffieautomaat, maar goed onderbouwd in een projectvergadering. Indien dit niet het gewenste resultaat heeft, kun je de eer aan jezelf houden en aankondigen dat je dan een nieuwe functie gaat zoeken. Door dat niet te doen en nu na tien maanden te gaan solliciteren, krijg ik een niet zo goed gevoel. Eigenlijk probeer je te vluchten uit je situatie en dat vind ik niet sterk. Vooral omdat het via de achterdeur gebeurt.
Doe daarom alsnog wat je al veel eerder had moeten doen en sla alarm. Je bent dat verschuldigd aan je bedrijf. Gezien je reputatie zul je zeker gehoor vinden. Ik verwacht niet dat je na dit project snel promotie zult maken, al weet je dat natuurlijk nooit. Bij een nieuwe werkgever moet je op dit moment in ieder geval geen zwaardere rol ambiëren.

