S. van B. vraagt:
Ik ben een jonge ontwikkelaar, die tot nu toe door eigen sturen een prima carrière heeft binnen de embedded-softwareontwikkeling. Ik sta echter voor een belangrijke keuze en vraag me af wat een verstandige richting is voor mijn toekomst. Tot nu toe is mijn loopbaan in grote lijnen als volgt: twee jaar geleden ben ik cum laude afgestudeerd in de technische informatica aan de hogeschool, waar ik tevens een actief lid was van de academieraad. Hierna ben ik gaan werken voor een hoogwaardige technische werkgever, waar ik twee bovengemiddelde beoordelingen en een bonus heb ontvangen.
Mijn doel is om praktische werkervaring te combineren met doorontwikkeling, en om dus tegelijkertijd door te studeren. Er zijn technische masters in deeltijd beschikbaar middels e-learning in het buitenland, maar mijn werkgever vindt dat deze te weinig aandacht hebben voor het ontwikkelen van een lokaal netwerk en het tonen van eigen initiatief. Hij ziet daarom meer in een traject van technische cursussen.
Ik ben echter bang dat dit niet kwantificeerbaar is op een cv. Of dat de cursussen geen aangesloten geheel vormen. Op mijn werkplek zie ik collega‘s die twintig jaar ouder zijn en dezelfde werkzaamheden verrichten als ik. Dat wil ik zeker niet. Liever zit ik op innovatieve leerzame projecten met een hoge mate van zelfsturing. Tevens wil ik voorkomen dat ik vastroest in bepaalde technologieën en dus flexibel inzetbaar blijven. Inmiddels ben ik ook bezig met de ontwikkeling van een eigen product.
Mijn vraag is dus: wat is verstandig? Vol- of deeltijd doorstuderen, een eigen bedrijf oprichten, pogen carrière te maken binnen het bedrijf of een combinatie van het voorgaande?
De headhunter antwoordt:
Je wilt je graag verder ontwikkelen na je studie aan de technische hogeschool, bij voorkeur in combinatie met praktische werkervaring. Bij doorleren in deeltijd bestaat in Nederland de merkwaardige situatie dat je masters in archeologie, frans, wiskunde en vele andere studies kunt volgen, maar vrijwel niet in een technische studie. Het zou mij verbazen als er geen collegebanken zijn te vullen voor een deeltijdopleiding informatica in Eindhoven.
Zolang die opleiding niet bestaat, kun je natuurlijk opteren voor een academische dagopleiding. Dat houdt echter de facto in dat je werk twee jaar op de tweede plaats komt. Je moet dat financieel voor elkaar kunnen boksen en je mist de combinatie theorie-praktijk.
Ik ben het wel eens met de opvatting van je werkgever over e-learning in het buitenland. Je leert namelijk meer door de directe interactie met docenten en medestudenten, en dat ontbreekt daar vrijwel geheel. Wellicht moet je eens met iemand praten die zo‘n opleiding heeft gevolgd, en naar zijn ervaringen informeren.
Als je mij vraagt welke weg je het beste kunt bewandelen, moet je eerst een wedervraag beantwoorden. Namelijk: welk belang hecht je aan een academische titel? Een master wordt hoger aangeslagen dan een bachelor vanwege de grotere theoretische diepgang in de opleiding. Het hebben van deze titel betekent echter niet automatisch een hoger technisch niveau.
Wanneer het je daar om te doen is, kun je beter een loopbaantraject ingaan bij je huidige werkgever. Na de vaststelling van je studiedoelen kun je dan in overleg met je groepsleider en de opleidingsfunctionaris een cursuspakket op maat samenstellen. Door de cursussen, zelfstudie en gedegen technische begeleiding van ervaren engineers zul je sneller in de breedte en diepte kunnen groeien en het door jou geambieerde niveau bereiken.
