Na meer dan vijfentwintig jaar geeft de bedenker van Python Guido van Rossum de brui aan zijn positie als ultieme beheerder van de opensource programmeertaal. Hij speelde al langer met het idee, maar de directe aanleiding is het accepteren van een taaltoevoeging die voor grote controverse zorgt binnen de Python-gemeenschap. Van Rossum geeft op de mailinglijst voor Python-ontwikkelaars aan moe te zijn na deze worsteling en een lange adempauze nodig te hebben. Hij blijft voorlopig nog wel betrokken als hoofdontwikkelaar, maar wil zich niet langer uitspreken over belangrijke beslissingen.
De Haarlemmer Van Rossum begon Python begin jaren negentig als opensourceproject te ontwikkelen toen hij voor het Centrum Wiskunde en Informatica (CWI) in Amsterdam werkte. In 1994 maakte hij de overstap naar de VS om bij het Nist verder te werken aan Python. Later zette hij dit werk bij diverse bedrijven voort. In 2005 kwam hij in dienst van Google, waar hij de helft van zijn tijd aan zijn programmeertaal mocht besteden. In 2013 maakte hij met dezelfde voorwaarde de overstap naar Dropbox.
Al die tijd bleef Python gestaag aan populariteit winnen. De laatste jaren bekleedt de taal steevast een van de topposities in de verschillende populariteitslijstjes zoals de Tiobe-index (plek 4), de Stackoverflow Developer Survey (most wanted), de Pypl-index (plek 1) en de Github Octoverse (plek 2). De taal wordt ingezet voor uiteenlopende doeleinden, variërend van ‘lijm’ tot programmeertaal voor forse projecten. De populaire programmeerraamwerken voor ai zijn in de regel ook via Python aan te sturen.
