Als je over de afgelopen vijftig jaar kijkt, dan is het aantal burgemeesters in Nederland vrijwel constant en onafhankelijk van de economische situatie. Kort door de bocht kun je dan de conclusie trekken dat een rechtenstudie toegang geeft tot een stabiele, conjunctuuronafhankelijke arbeidsmarkt.
En hoe zit dat nu met bètastudies? Als je de laatste maanden de kranten een beetje oppervlakkig leest, dan bekruipt je het gevoel dat de ontslagen in Nederland door de kredietcrisis alleen maar vallen in de hoek van productiepersoneel en productontwikkeling. Dus bij technisch personeel. Die perceptie komt niet overeen met de realiteit, maar ze heeft wel grote gevolgen.
Middelbare scholieren die een studie moeten kiezen, voelen dit verschil haarscherp aan. Verwacht niet van ze dat ze weten dat er vorig jaar nog een schreeuwend tekort was aan techneuten. Verwacht niet dat ze weten dat er over een jaar weer een schreeuwend tekort zal zijn. Ze kiezen nu en op basis van de media-aandacht van vandaag. Ze kiezen natuurlijk wat ze leuk vinden, maar ook waar ze later een goede kans mee maken op de arbeidsmarkt.