Kort nieuws

Onderzoekbudget EU naar 53 miljard

Alexander Pil
Reading time: 1 minute

Europa trekt de komende zeven jaar 53 miljard euro uit voor wetenschappelijk onderzoek. Begin deze maand keurde het Europees Parlement de belangrijkste opties en het budget definitief goed voor het zevende Europese kaderprogramma voor R&D. De financiële bijdrage stijgt daarmee met 40 procent vergeleken bij de huidige uitgave. De EU wil het onderzoek de komende jaren meer richten op vragen uit het bedrijfsleven en op innovatie.

Janez Potocnik, EU-commissielid voor onderzoek, benadrukte dat de budgetverhoging hoognodig is als Europa tegen 2010 3 procent van het bruto binnenlands product (bbp) aan wetenschappelijk onderzoek wil besteden. Dat niveau is een van de Lissabon-doelstellingen, die de Europese economie competitiever moeten maken. De lidstaten gaven in 2004 gemiddeld 1,86 procent van hun bbp uit aan wetenschappelijk onderzoek. De Amerikanen investeerden echter 2,66 procent en Japan zelfs 3,18 procent. Ook China zal Europa binnenkort voorbijstreven.

Het leeuwendeel van het Europese onderzoeksbudget, zo‘n 32 miljard euro, gaat naar de tien hoofdthema‘s. ICT krijgt het meest, gevolgd door gezondheid, transport, nanotechnologie, energie, voeding, biotechnologie en milieu. Nieuw is ondersteuning voor veiligheids- en ruimtevaartresearch. Alleen projecten waar er een samenwerking is tussen bedrijven, onderzoekscentra, openbare instellingen en universiteiten komen in aanmerking voor Europese steun. Minstens 15 procent van de pot is gereserveerd voor het MKB.

This article is exclusively available to premium members of Bits&Chips. Already a premium member? Please log in. Not yet a premium member? Become one for just €20 for the first year and enjoy all the benefits.

Login

Related content