Reinier Kuipers is consultant bij Alten. Hij werkt momenteel als lead-engineer bij BDR Thermea Group aan bedieningsinterfaces voor high-end ketelsystemen. Na tien jaar ervaring met embedded systemen vindt hij de uitdaging hier niet alleen op het technisch-inhoudelijke vlak, maar vooral in het ontwikkelproces.
BDR Thermea Group is een marktleider op het gebied van smart climate en sanitaire warmwatervoorziening en in Nederland vooral bekend van de r in BDR: Remeha. Vanuit r&d-centra verspreid over Europa ontwikkelt het bedrijf diverse modulaire ketelsystemen: Nederlandse gasketels, Franse olieketels en warmtepompen, en Duitse warmtekrachtkoppeling en brandstofcellen. Hierbij is het communicatieplatform letterlijk een verbindende factor. Binnen een ketel wisselen generieke modules via groepsbreed vastgelegde interfaces gegevens uit over een Can-bus. Een in Apeldoorn ontwikkelde gasketelbesturing kan met een Franse vloerverwarmingsmodule en een Duitse buffertank in een behuizing worden gezet en met een minimum aan systeemspecifieke configuratie functioneren als één geheel.
Het ontwikkelproces van een ketel verloopt volgens het watervalmodel. Gezien de aard van het product is dit zo gek nog niet: het gaat vaak om verbrandingsinstallaties die decennialang ongemerkt hun werk moeten doen. Het is een prettig idee dat de combiketel op zolder pas na grondig design en grondige validatie up-front geschikt is bevonden. Van een servicemonteur die elke maand op de stoep staat om de laatste veiligheidsfeatures te installeren, worden de meeste mensen waarschijnlijk wat zenuwachtig.

