Kort nieuws

‘Zelfmeting met smartphone vooralsnog niet medisch toepasbaar’

Pieter Edelman
Reading time: 1 minute

De stortvloed aan medische en gezondheidsinformatie van consumentenapparatuur is nog nauwelijks inpasbaar in het reguliere zorgsysteem. Dat concludeert Nictiz, een expertisecentrum voor standaardisatie en Ehealth, in een whitepaper over de toekomst van zelfmetingen in de Nederlandse gezondheidszorg.

Er is een snelle toename aan mogelijkheden voor consumenten om informatie over hun gezondheid vast te leggen: smartphonemakers werken aan specifieke sensoren en coprocessoren en aan accessoires zoals armbandjes, weegschalen en bloeddrukmeters krijgen steeds vaker de beschikking over een netwerkverbinding, en apps nemen snel aan populariteit toe. Volgens het Nictiz kunnen dergelijke zelfmetingen grote waarde hebben wanneer een patiënt aanklopt bij een zorgverlener. Die informatie wordt echter zelden op een gestandaardiseerde manier opgeslagen, wat het uitwisselen lastig maakt. Het Nictiz neemt het de ‘zelfmeetindustrie’ kwalijk dat er geen aansluiting wordt gezocht bij bestaande standaarden.

Een ander groot probleem is de betrouwbaarheid van de data. Een arts heeft op het moment geen goede manier om te beoordelen of de data afkomstig van bijvoorbeeld een smartphone het juiste beeld weergeeft. Daardoor kan de informatie hooguit als aanwijzing gebruikt worden. Het Nictiz adviseert dan ook om in te zetten op certificering van apps, mobiele devices en sensoren.

This article is exclusively available to premium members of Bits&Chips. Already a premium member? Please log in. Not yet a premium member? Become one for just €20 for the first year and enjoy all the benefits.

Login

Related content